NAJNOWSZE PRAWA WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ PRZEDSIĘBIORCÓW Z GDAŃSKA
Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie projektują oferowane przez siebie produkty znakomicie wiedzą, że kluczem do sukcesu jest to, aby być pierwszym na rynku z innowacyjnym towarem. Oprócz pierwszeństwa na rynku istotne jest również zagwarantowanie sobie wyłączności do określonego wyglądu towaru, sposobu produkcji lub logo przykuwającego uwagę klientów. W tym celu przedsiębiorcy dokonują zgłoszeń znaków towarowych, wzorów przemysłowych, patentów i wzorów użytkowych.
MONITOROWANIE RYNKU
Zanim jednak przedsiębiorca zainwestuje środki pieniężne w prace badawcze nad określonym rozwiązaniem technicznym lub usługi designerskie w projektowanie towaru, powinien sprawdzić czy inni przedsiębiorcy na rynku nie wystąpili już do Urzędu Patentowego o ochronę takiej rzeczy. Szczególnie istotne jest także bieżące sprawdzanie rynku już po uzyskaniu prawa wyłącznego, konieczne bowiem przedsiębiorca powinien reagować na zgłoszenia i rejestracje, które naruszają jego wcześniejsze prawa.
JAKIE PRAWA UZYSKALI PRZEDSIĘBIORCY Z GDAŃSKA?
W okresie od lutego do kwietnia Urząd Patentowy RP przyznał łącznie 17 praw wyłącznych dla zgłaszających z Gdańska, w tym 9 znaków towarowych, 7 wynalazków i 1 wzór użytkowy.
Wzór użytkowy przedstawia namiot wiszący, który według opisu przeznaczony jest do zawieszenia na drzewie. Prawo uzyskała m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wśród uprawnionych do patentów z omawianego okresu znajdziemy przede wszystkim uczelnie wyższe – Uniwersytet Gdański i Politechnikę Gdańską. Wynalazki dotyczą głównie obszarów biotechnologii i chemii budowlanej. W przypadku patentów, w 6 na 7 postępowań zgłaszający byli reprezentowani przez rzecznika patentowego.
Zgłoszenia i rejestracje znaków towarowych dotyczą oznaczeń dla towarów i usług z branży dietetycznej, perfumeryjnej, a także car-sharingu i parkowania aut. W ich przypadku Zgłaszający częściej niż w przypadku wynalazków działali bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika, choć nadal aż 66% zdecydowało się skorzystać z usług rzecznika patentowego.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZGŁOSZENIA PRAWA W URZĘDZIE PATENTOWYM?
Bez względu na to, czy przedmiotem ochrony będzie oznaczenie, wzór produktu czy rozwiązanie techniczne, istnieje kilka podstawowych elementów, o które powinien zadbać każdy przedsiębiorca przed wszczęciem procedury administracyjnej zmierzającej do uzyskania prawa wyłącznego. Poniżej przedstawiamy naszą checklistę zgłaszającego.
- ZDEFINIOWANIE PRZEDMIOTU OCHRONY – co mam, co chcę chronić?
- ZDEFINIOWANIE ZAKRESU TERYTORIALNEGO OCHRONY – w jakich krajach potrzebuję ochrony, w jakich urzędach muszę dokonać zgłoszenia?
- BADANIE RYNKU – czy ktoś już na rynku używa identycznego lub podobnego rozwiązania/ ma skuteczne prawo do niego na interesującym mnie terytorium?
- EWENTUALNE ZMIANY W PRZEDMIOCIE OCHRONY – z uwzględnieniem wyników badania rynku
- SPORZĄDZENIE PROJEKTÓW, RYSUNKÓW, OPISÓW – dokumentów zgłoszeniowych, w zależności od konkretnego prawa własności przemysłowej
ZADZWOŃ
+48 (58) 716 71 68
NAPISZ