PRZEPROSINY ZA WYTOCZENIE OCZYWIŚCIE BEZZASADNEGO POWÓDZTWA
Walka konkurencyjna między przedsiębiorcami powinna odbywać się na rynku. Gorzej jeśli przenosi się na salę sądową, bo zwykle oznacza to naruszenie praw lub interesów jednego z podmiotów. Jeszcze gorzej jednak jeśli jeden z przedsiębiorców pozywa drugiego czyniąc z tego formę zastraszenia, nękania czy szykan. W jednej z prowadzonych przez naszą kancelarię spraw doszło do takiej właśnie sytuacji. Przeciwko naszemu klientowi, zostało wytoczone powództwo, w którym zarzucano mu dokonywanie czynów nieuczciwej konkurencji – wprowadzanie do obrotu towarów mających być niewolniczymi kopiami produktów powoda. Problem w tym, że czynności te nie miały miejsca, o czym zdaniem naszego klienta, doskonale wiedział powód.
OCZYWIŚCIE BEZZASADNE POWÓDZTWO
Udało nam się uzyskać wyrok oddalający powództwo w sprawie, co więcej, wnioskowaliśmy o przeprosiny za wytoczenie powództwa. Taką możliwość daje art. 22 ust.1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z nim: W razie wniesienia oczywiście bezzasadnego powództwa z tytułu nieuczciwej konkurencji, sąd, na wniosek pozwanego, może nakazać powodowi złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Sąd zgodził się z naszą argumentacją, wskazał, że nikt nigdy nie widział produktu, którego wprowadzanie do obrotu zarzucał powód. Słusznie zauważył też, że w sprawie było oczywiste, że powód miał inne powody do tego aby wytoczyć powództwo, ale tych sąd nie ustalał.
PRZEPROSINY ZA OCZYWIŚCIE BEZZASADNE POWÓDZTWO
Powód nie tylko więc przegrał sprawę i został zobowiązany do poniesienia kosztów, ale został zobowiązany do publikacji na swojej stronie internetowej przeprosin na rzecz naszego klienta. Wyrok nie jest prawomocny stanowi jednak przestrogę dla przedsiębiorców przed zbyt pochopnym wytaczaniem powództw bez względu na powody jakimi się kierują.
Wyrok SO w Gdańsku z 14.04.2023r. sygn. akt XVII GW 63/22 (nieprawomocny).
ZADZWOŃ
+48 (58) 716 71 68
NAPISZ