LISTOPADOWE WZORY PRZEMYSŁOWE I TROLLE PATENTOWE

gru 6, 2022

Stały nadzór nad rejestracjami wzorów przemysłowych (lub wspólnotowych w przypadku wzorów zarejestrowanych w EUIPO) jest jednym z codziennych elementów naszej pracy. Jednym z nieuczciwych sposobów na wykorzystywanie systemu prawa własności przemysłowej i „legalne” wprowadzanie do obrotu podróbek, jest rejestrowanie ich jako wzorów przemysłowych. Takie działania podejmują właśnie trolle patentowe.

Dzięki takiemu działaniu, nieuczciwi przedsiębiorcy mogą sprzedawać na platformach aukcyjnych jak allegro, etsy czy olx swoje podrobione produkty. Podpierają się przy tym prawem z rejestracji wzoru przemysłowego (wspólnotowego). Takich nieuczciwych przedsiębiorców nazywa się potocznie trollami patentowymi.

Klienci, którzy mają w swoim asortymencie pewne kluczowe i strategiczne dla ich oferty produkty, chcą szybko i skutecznie przeciwdziałać wszelkim podróbkom na rynku i „legalizującym” swoje działania nieuczciwym konkurentom. W takim przypadku zlecają nam stały nadzór nad nowymi rejestracjami wzorów określonej kategorii i usuwanie ich z systemu prawnego.

JAK DZIAŁAJĄ TROLLE PATENTOWE?

Trolle patentowe to podmioty, które wykorzystują luki systemowe i z praw własności intelektualnej (m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe) czynią taki użytek, aby nie podejmując samodzielnie większego wysiłku zyskać kosztem przedsiębiorcy, który cieszy się uznaniem lub wprowadza na rynek innowacyjne, jedyne w swoim rodzaju produkty.

Trolle zazwyczaj najpierw rejestrują prawa do cudzych oznaczeń, cudzych wzorów przemysłowych i następnie albo same prowadzą działalność gospodarczą podszywając się pod inny podmiot, albo kierują do tego podmiotu wezwania do zapłaty ogromnych kwot tytułem opłat licencyjnych za korzystanie z praw lub za przeniesienie praw do znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.

W przypadku wzorów przemysłowych (wspólnotowych) trolle najczęściej jednak najpierw rejestrują wzory przemysłowe do określonych produktów innego przedsiębiorcy, a potem sprzedają te podrobione produkty w Internecie. Bardzo ciężko jest wtedy wykazać przed odpowiednim administratorem platformy zakupowej online, że w rzeczywistości prawa do wyglądu określonego produktu przysługują naszemu klientowi, a nie trollowi patentowemu. Oficjalnie, troll patentowy przedstawi świadectwo rejestracji i wykaże formalne prawo do korzystania z wzoru. Wtedy spór należy przenieść na drogę sądową i administracyjną, a w tym czasie troll patentowy przez jakiś czas niestety w dalszym ciągu wprowadza podrobione produkty do obrotu i uzyskuje z tego tytułu zyski.

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED TROLLEM PATENTOWYM?

Na trolli są dwie podstawowe metody, które idealnie, powinny być stosowane łącznie.

Pierwsza z nich, to rejestrowanie własnych produktów jako wzory przemysłowe (wspólnotowe). Druga, to stałe nadzorowanie rejestracji w urzędach własności intelektualnej i unieważnianie ich.

Jeśli zarejestrujesz własny produkt jako wzór przemysłowy (wspólnotowy) zanim zrobi to troll patentowy, to bardzo możliwe, że troll nie będzie zainteresowany podrabianiem Twoich produktów i rejestrowaniem ich jako własne wzory. Gdyby to jednak zrobił, będziesz dysponował prawem do wzoru z wcześniejszym pierwszeństwem i łatwiej będzie Ci wyeliminować takiego trolla i usunąć jego podróbki z Internetu.

Nawet jednak, jeśli nie zdecydujesz się na rejestrację wzoru, a masz w swojej ofercie wyjątkowe na rynku, cieszące się popularnością i dochodowe produkty, to powinieneś sprawdzać, czy na portalach internetowych nie pojawiają się produkty, które są do nich do złudzenia podobne. To samo jeśli chodzi o rejestracje tych produktów przez innych przedsiębiorców w rejestrach.

DLACZEGO TROLLE PATENTOWE WYKORZYSTUJĄ AKURAT WZORY PRZEMYSŁOWE?

System wzorów przemysłowych ma swoje ogromne plusy dla uczciwych przedsiębiorców  – jest tani i szybki. W EUIPO prawa z rejestracji wzorów wspólnotowych są udzielane nawet tego samego dnia co dzień zgłoszenia, niemal automatycznie. Rejestracja wzoru przemysłowego kosztuje tylko 350 euro plus ewentualne opłaty za przedłużenie ochrony co 5 lat (maksymalnie 25 lat).

System uzyskiwania tych praw jest bardzo wygodny dla trolli. Urząd w momencie wpłynięcia wniosku nie bada do kogo w rzeczywistości wzór należy, ani czy jest nowy na rynku, lub czy ma indywidualny charakter. Przesłanki te są badane dopiero po zarejestrowaniu wzoru, gdy konkurent wniesie o unieważnienie wzoru.

Więcej informacji o tym jak wygląda rejestracja wzoru przemysłowego znajdziesz tutaj.

JAKIE WZORY ZOSTAŁY ZAREJESTROWANE W LISTOPADZIE?

W listopadzie w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrowane zostały 4599 wzory wspólnotowe. Jak zwykle, wśród nich znajdziemy wiele takich produktów, które przez swój design zwracają szczególną uwagę.

Wśród najnowszych wzorów można znaleźć w szczególności designerską szczotkę dla psa, interfejs użytkownika gry komputerowej, opakowanie czekolady, nowoczesny stolik kawowy, czy rękawiczki z palcami zapinanymi na rzep.

Oprócz tego, jak zazwyczaj, wśród zarejestrowanych wzorów wiele artykułów odzieżowych, biżuteryjnych, zabawek dla dzieci i mebli.

Ogólne wrażenie a identyczność cech wzoru

Kwestia porównania cech wzorów przemysłowych jest kluczowym elementem oceny czy doszło do naruszenia praw do wzorów.

WZÓR PRZEMYSŁOWY PRZEDSIĘBIORCY Z BRANŻY ODZIEŻOWEJ

Jak przedsiębiorcy mogą chronić swoje produkty? Czy prawa autorskie do utworów to jedyna droga? Jak wykorzystać poprawnie wzory przemysłowe w swojej strategii?

PODOBIEŃSTWO FONETYCZNE OZNACZEŃ

Sprzeciw i unieważnienie znaku towarowego to ważne środki prawne, z których warto korzystać. Konieczne jest jednak najpierw ustalenie, czy nasz znak ma realne szanse na powodzenie w sprawie przed Urzędem Patentowym lub EUIPO.

PRAWO AUTORSKIE PRZECIWKO USŁUGODAWCOM PORTALI INTERNETOWYCH

Z naszego postu dowiesz się co grozi na naruszenie praw autorskich administratorom portalu mającego na celu dzielenie się między użytkownikami plikami.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności – DOFINANSOWANIA RÓWNIEŻ NA ZNAKI TOWAROWE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się nowy plan rozwojowy, przewidujący dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branży przetwórstwa produktów rolnych, rybołówstwa i akwakultury. Dofinansowanie, o którym piszemy poniżej obejmuje...

ZNAK TOWAROWY – NIEZNACZNIE ZMIENIONA POSTAĆ

W nowym poście piszemy o tym jakie zmiany w znaku towarowym można uznać za drobne, co będzie istotne jeśli Twój konkurent zarzuci Ci nieużywanie znaku towarowego.

REJESTRACJA WZORU PRZEMYSŁOWEGO TOREBKI – CZYLI NAJPIERW ZAREJESTRUJ, POTEM REKLAMUJ

Rejestracja wzoru przemysłowego na przykładzie rejestracji słynnej torebki.

KONFERENCJA „MODERN CHALLENGES OF IP LAW”

W dniach 2-3 września br. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja ku pamięci zmarłego niedawno prof. Wiliama Cornisha uznanego specjalisty z zakresu prawa własności intelektualnej. Konferencja odbyła się pod hasłem „Modern challenges of IP law”. W jej...

ARTYKUŁ NA TEMAT OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ OPAKOWANIA

W lipcowym numerze opakowania ukazał się artykuł radcy prawnego i rzecznika patentowego dr Wojciecha Gierszewskiego na temat sposobów ochrony praw własności intelektualnej producentów opakowań.  W artykule zostal przedstawiony wachlarz możliwości ochrony praw dla...

SUKCES KANCELARII W SĄDZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Nasza kancelaria miała okazję reprezentować wnoszącego wniosek o unieważnienie wzoru wspólnotowego w postępowaniu przed EUIPO. Izba Odwoławcza rozpatrzyła wniosek naszego klienta na jego korzyść, stwierdzając nieważność wzoru wspólnotowego naszego przeciwnika. W...

ZADZWOŃ

+48 (58) 716 71 68

NAPISZ