PRAWO AUTORSKIE PRZECIWKO USŁUGODAWCOM PORTALI INTERNETOWYCH
Kilka dni temu ukazało się uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27.05.2022r. w sprawie II CSKP 3/22 dotyczącej odpowiedzialności właścicieli portalu chomikuj.pl z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych do filmów rozpowszechnianych za pomocą portalu.
PODMIOT ODPOWIEDZIALNY ZA NARUSZENIE – PRAWO AUTORSKIE
Sąd Najwyższy podzielając stanowisko i kwalifikację prawną przyjętą przez sądy niższej instancji wskazał, że odpowiedzialność z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych (art.79 ust.1 pkt 3b ustawy) nie jest ograniczona wyłącznie do bezpośredniego sprawy naruszenia, czyli do osoby, która dany utwór bezprawnie rozpowszechniła za pomocą portalu. Zdaniem sądu w przepisie mowa o „osobie, która naruszyła prawa” może to być wiec osoba, która dokonała naruszenia również w sposób pośredni. Takimi osobami na gruncie KC, mogą być: podżegacz czy pomocnik lub osoba, która świadomie skorzystała ze szkody wyrządzonej innej osobie (art.422 kc). Odpowiedzialność takich osób na gruncie art. 441§ 1 kc jest solidarna ze sprawcą bezpośrednim.
ZACHOWANIE I WIEDZA PODMIOTU NARUSZAJĄCEGO PRAWO AUTORSKIE
Dodatkowo w stanie faktycznym sprawy zachowanie właścicieli portalu nie może być kwalifikowane jako pomocnictwo w naruszaniu praw autorskich, lecz jako współsprawstwo bezpośrednie, skoro mając wiedzę o naruszaniu majątkowych praw autorskich powodów, zawierali za stosownym wynagrodzeniem umowy z osobami innymi niż użytkownicy, którzy zamieścili pliki zawierające filmy powodów), które chciały uzyskać dostęp do bezprawnie rozpowszechnianego utworu audiowizualnego. W ten sposób właściciele portalu, na podstawie takiej umowy, zobowiązywali się zapewnić dostęp do treści tego pliku i umożliwić sporządzenie kopii utworu w zamian za zapłatę wynagrodzenia.
ZADZWOŃ
+48 (58) 716 71 68
NAPISZ