WZGLĘDNE PRZESZKODY REJESTRACJI ZNAKU TOWAROWEGO
W postępowaniu w sprawie wniosku o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy (czyli potocznie – rejestrację znaku towarowego) Urząd Patentowy samodzielnie bada tylko istnienie bezwzględnych przesłanek odmowy (m.in. opisowość, zła wiara zgłaszającego). Pozostałe, względne przesłanki odmowy, są badane dopiero, gdy zainteresowany podmiot złoży w wyznaczonym do tego terminie sprzeciw wobec zgłoszenia. Sygnalizujemy, że według nowej ustawy prawo własności przemysłowej słowo „sprzeciw” zostanie zmienione na „opozycja”, jednak sens regulacji i przesłanki umożliwiające wydanie decyzji o odmowie udzielenia prawa nie powinny ulec zmianie.
KATALOG PODSTAW PRAWNYCH SPRZECIWU/ OPOZYCJI
Enumeratywne wyliczenie podstaw sprzeciwu wobec znaku towarowego znajduje się w art. 132(1) ustawy prawo własności przemysłowej. Co istotne, jest to katalog zamknięty, co oznacza, że Urząd nie może w wyniku sprzeciwu odmówić prawa do znaku towarowego zgłaszającemu, z innych przyczyn niż wymienione w tym artykule.
Podstawami sprzeciwu są zatem w szczególności te sytuacje, gdy:
- zgłoszony znak narusza cudze prawa osobiste lub majątkowe;
- zgłoszony znak jest identyczny z zarejestrowanym, wcześniejszym znakiem towarowym i został zgłoszony dla identycznych towarów i usług;
- zgłoszony znak jest identyczny lub podobny z zarejestrowanym, wcześniejszym znakiem towarowym i został zgłoszony dla identycznych lub podobnych towarów i usług, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd;
- zgłoszony znak jest identyczny lub podobny do wcześniejszego renomowanego znaku towarowego bez względu na zakres zgłoszonych towarów i usług, jeżeli używanie tego znaku bez uzasadnionej przyczyny może przynieść zgłaszającemu nienależną korzyść lub być szkodliwe dla zdolności odróżniającej renomowanego znaku towarowego;
- zgłoszony znak jest identyczny lub podobny do wcześniejszego powszechnie znanego znaku towarowego i został zgłoszony dla identycznych lub podobnych towarów i usług, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.
KIEDY I JAK ZŁOŻYĆ SPRZECIW/ OPOZYCJĘ WOBEC ZGŁOSZENIA ZNAKU TOWAROWEGO?
Termin na złożenie sprzeciwu wobec zgłoszenia jest terminem ustawowym, który nie podlega przywróceniu. Konieczne jest zatem monitorowanie publikacji Urzędu Patentowego i zmian w rejestrze – https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/simple-search.
Termin na złożenie sprzeciwu wynosi 3 miesiące od daty opublikowania przez UPRP zgłoszenia znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego. Od sprzeciwu należy uiścić opłatę, wynoszącą aktualnie 600 zł. Sprzeciw można wnieść zarówno w formie tradycyjnej – pocztą lub poprzez osobistego złożenie w Urzędzie, jak i w formie elektronicznej – przez platformę PUEUP (wymagane posiadanie podpisu zaufanego lub kwalifikowanego).
Sporządzenie sprzeciwu i reprezentację w postępowaniu przed Urzędem Patentowym możesz zlecić rzecznikowi patentowemu. Nasza kancelaria prawno-patentowa z Gdańska posiada zespół rzeczników patentowych i radców prawnych specjalizujących się w postępowaniu w sprawie sprzeciwów.
CZY MUSISZ SKŁADAĆ SPRZECIW WOBEC ZGŁOSZENIA ZNAKU TOWAROWEGO?
To zależy. Co do zasady ochrona marki i stosowanych oznaczeń jest dla przedsiębiorców istotnym aspektem prowadzenia działalności. Konsumenci z reguły dokonują zakupów i decydują się na nabycie konkretnych towarów m.in. na podstawie nazwy ich marki, producenta z którym się ta marka kojarzy i poprzednich pozytywnych doświadczeń z produktami oznaczonymi konkretnym logo. Dlatego pilnowanie, by konkurencyjni przedsiębiorcy nie używali identycznego lub podobnego oznaczenia może zaważyć na wiarygodności marki, siły jej brandingu oraz w efekcie, decyzjach zakupowych jej dotychczasowych klientów. Jeżeli bowiem istnieje obawa, że Twój klient pomyli się i zakupi produkt innego sprzedawcy tylko dlatego, że ten używał łudząco podobnego logo, to zdecydowanie zalecamy ochronę Twojego znaku towarowego!
ZADZWOŃ
+48 (58) 716 71 68
NAPISZ